A magyar nyelv különlegessége a grammatikai rendszere, amely rendkívül ellenálló – mondta Aczél Petra, a Montágh Testület elnöke pénteken az M1 aktuális csatornán.
Aczél Petra kifejtette: a világon minden nyelvet érnek a külső hatások, s a csütörtökön rendezett tudományos konferencián azt is feszegették, hogy vajon mi miatt nem adja meg magát teljesen egy nyelv egy másiknak.
Kiemelte: a magyar nyelv különlegessége a grammatikai rendszere, az nem adja meg magát. Annyira különleges, összetett, egyedi, szinte tanulhatatlan – mutatott rá.
Az elnök annak fontosságára is felhívta a figyelmet, hogy a nyelvhasználónak erkölcsi kötelessége ismerni a használt nyelv világát, életét, a nyelvet érő hatásokat.
A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) Montágh Testületének tanácskozásáról kiemelte: nem hiszi, hogy sok magyar médium van, amely tudományos konferenciát rendez a magyar nyelvről azért, hogy a médiumban működő emberek valamilyen szellemi tápot kapjanak.
“Nem hinném, hogy sok média van, ami nem celebekkel rendez beszélgetést, hanem mondjuk egy tudományos konferenciát rendez a magyar nyelvről, jelenéről, jövőjéről és a változásairól” – hangsúlyozta a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című pénteki műsorában.
Az elnök kitért arra is: a konferencián előkerült egy friss kutatás, amely azt mutatta meg, hogy a közmédia a magyar médiatérben teljesen egyedülállóan kommunikál, mert nem megy el a bulvár felé. Megőriz számos szép fordulatot, de törekszik arra, hogy tárgyszerű, pontos, a valósághoz hű legyen.
A konferencián beszéltek az anglicizmusokról, a mesterséges intelligencia szerepéről és a nyelvet érő változások megértéséről is.