A valóságot és a jelent előtérbe helyező nyelvhasználat jellemzi a közmédiát – mondta Kovács Gábor István, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Nemeskürty István Tanárképző Kar tudományos dékánhelyettese a közmédia nyelvi környezetéről szóló szakmai konferencián csütörtökön Budapesten.
A közmédia tanácsadó testülete, a Montágh Testület által szervezett rendezvényen az egyetemi docens közölte: vizsgálatot végzett a magyar közszolgálati újságírás nyelvhasználatáról, amelyből kiderült, hogy vannak kifejezetten a közmédiára jellemző szavak és stílusjegyek.
Azt mondta, a felmérés szerint a közmédiában sokkal jellemzőbb a pontos, tényszerű, számszerű adatok közlése, mint a kereskedelmi médiában, miközben a múlttal való összehasonlítás ritkábban jelenik meg.
Kitért arra is, hogy a kereskedelmi médiumok gyakrabban számolnak be arról, hogy melyik napszakban történt az esemény. A tematikai különbségek kapcsán példaként említette, hogy költségvetési kérdésekkel tavaly gyakrabban foglalkozott a közmédia, mint a kereskedelmi oldalak, de ez a különbség mostanra kevésbé jellemző.
Blankó Miklós nyelvész, nyelvművelő a közmédia Édes anyanyelvünk című rádióműsoráról tartott előadást, amelyben arra hívta fel a figyelmet, hogy a nagy hagyományokkal rendelkező, száz éves műsor kiemelt szerepet tölt be a nyelvi szemléletformálásban és a normakijelölésben. Fontos feladata továbbá az is, hogy a nyelvtudomány, a nyelvészet legfontosabb eredményeit kommunikálja a közönség felé – tette hozzá.
Blankó Miklós hangsúlyozta: a műsor készítőihez beérkező hallgatói levelek 75 százaléka idősektől érkezik, 25 százaléka pedig középkorúaktól és fiataloktól. Úgy fogalmazott: “ébredeznek a fiatalok”, mert az látszik, hogy közülük is egyre többeket érdekel az anyanyelv témája.
A szakember örvendetesnek nevezte, hogy a határon túlról, sőt akár távoli diaszpórából – például Ausztráliából és Amerikából is – írnak leveleket a hallgatók a műsorba, köszönhetően annak, hogy a Médiaklikk.hu oldalon a világ bármely pontjáról elérhetők a tartalmak.
Rámutatott: a levélírók többsége nyelvvédelmi céllal ír, sokan kritizálják a média nyelvhasználatát.
“A hallgatók tükröt tartanak elénk” – jelentette ki, hozzátéve: gyakran érkeznek szóhasználati megjegyzések, amelyek a “helyes és igényes” nyelvhasználatra hívják fel a figyelmet, illetve az idegen szavak használatát bírálják.
Blankó Miklós felidézte: az Édes anyanyelvünk című műsor a tévében és a rádióban is napi öt percben látható, illetve hallható.
A Montágh Testület rendezvénye egy kerekasztal-beszélgetéssel zárult, amelyben Volf-Nagy Tünde, az M1 korábbi berlini tudósítója, a Kossuth rádió felelős műsorvezetője, Mohay Bence, az M4 Sport műsorvezetője, Bazsinka József, a Bartók rádió szerkesztő-műsorvezetője és Bordi András, a Kossuth rádió főbemondója vitatta meg a közmédia nyelvhasználati kérdéseit.